Informacje
 • TRWA PRZEBUDOWA TERENÓW PRZY DWORCU PKP. PROSIMY ŚLEDZIĆ KOMUNIKATY DOTYCZĄCE ZMIAN W ORGANIZACJI RUCHU.
BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS FERII

Ferie to szczególny czas, który kojarzy się z odpoczynkiem, beztroską i zabawą na świeżym powietrzu. W tym, żeby właśnie tak było pomagamy my - Państwowa Inspekcja Sanitarna. A oto kilka sprawdzonych patentów na bezpieczne ferie:

PLANUJ:

 •  GDY WYCHODZISZ NA ZEWNĄTRZ.
  Ubieraj się stosownie do pogody – pamiętaj o szaliku, czapce, rękawiczkach, nieprzemakalnej kurtce i butach. Zabezpiecz skórę twarzy i rąk kremem ochronnym na zimno i wiatr. Nie wychodź z domu głodny – uczucie sytości zwiększy odporność na odczucie zimna.
 •  BEZPIECZNY WYPOCZYNEK.
  Na nartach zjeżdżaj tylko na oznakowanych trasach. Nie przywiązuj sanek do auta itp. Nie zjeżdżaj na sankach w pobliżu jezdni. Na łyżwach ślizgaj się tylko w wyznaczonych miejscach. Tylko dobrze zorganizowane i nadzorowane lodowisko gwarantuje bezpieczną zabawę!
 •  NA ŚWIEŻYM POWIETRZU.
  Nie rozgrzewaj się alkoholem. Przebywanie pod wpływem alkoholu na mroźnym powietrzu grozi utratą przytomności, wychłodzeniem organizmu, a nawet śmiercią.
 •  WYJAZD NA ZORGANIZOWANY WYPOCZYNEK.
  Jeżeli Two- je dziecko wyjeżdża na zorganizowany wypoczynek, sprawdź pod czyją będzie opieką i czy wypoczynek został zarejestrowany. Informacje na ten temat uzyskasz na stronie internetowej: www.wypoczynek.men.gov.pl lub w kuratorium oświaty.

OBSERWUJ:

 •  Obserwuj prognozy pogody. Pamiętaj żeby dostosować swój ubiór, ale też planowane aktywności do aktualnej pogody. Ograniczaj zbyt długie przebywanie na mrozie.
 •  Na stoku dostosuj trasę do swoich umiejętności i pogody. Zabierz telefon komórkowy z dobrze naładowaną baterią oraz numerem alarmowym. Nie oddalaj się od grupy na szlakach.
 •  Pamiętaj! Wchodząc na zamarznięty zbiornik wody zawsze ryzykujesz! Gdy lód się pod tobą załamie rozłóż szeroko ręce, zwiększając kontakt z pokrywą lodową. Cały czas staraj się wezwać pomoc. Gdy samodzielnie uda Ci się wydostać na zewnątrz, poruszaj się w kierunku brzegu w pozycji leżącej tak, aby zmniejszyć nacisk na lód.
 •  Idąc do klubu z przyjaciółmi zawsze miej na oku swoją szklankę lub kieliszek. Uważaj na nowe narkotyki tzw. „dopalacze”. Ich skład i działanie nigdy nie są pewne. Jeżeli czyjeś zachowanie budzi Twoje podejrzenia – nie wahaj się, reaguj! Jeśli masz podejrzenia, że ktoś z Twojego otoczenia może zażywać dopalacze lub martwi cię zmiana jego zachowania i podejrzewasz, że jest to wynikiem ich zażywania – zadzwoń na:
  bezpłatną infolinię Państwowej Inspekcji Sanitarnej – 800 060 800.
  Pamiętaj, że dostępny jest także: Telefon Zaufania poświęcony problemom narkomanii – 801 199 990
  TWOJA REAKCJA MOŻE URATOWAĆ CZYJEŚ ŻYCIE!

W nieprzewidzianych i stresujących sytuacjach, nie licz na swoją pamięć. Zapisz w telefonie podstawowe numery telefonów alarmowych:

 •  999 – Pogotowie Ratunkowe
 •  998 – Straż Pożarna
 •  997 – Policja
 •  986 – Straż Miejska
 •  112 – numer alarmowy dla telefonów komórkowych

Nie wahaj się zadzwonić po pomoc, szczególnie kiedy ktoś zachowuje się w sposób nietypowy, agresywny, jest pobudzony i swoim zachowaniem może zagrażać sobie lub innym.

Jeśli Twoje wątpliwości budzi stan sanitarny obiektu, w którym wypoczywasz Ty lub Twoje dziecko, zwróć się do najbliższej terytorialnie powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Dane kontaktowe można znaleźć na stronie internetowej: www.gis.gov.pl lub bezpośrednio na stronach stacji sanitarno-epidemiologicznych.

Ostrzega Główny Inspektorat Sanitarny - www.gis.giv.pl

Miejski Inspektorat Obrony Cywilnej oraz Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Iławy dołączają się do powyższego ostrzeżenia, dlatego w ramach akcji "Bezpieczne ferie z Iławą" zapraszamy po odbiór bezpłatnych odblasków do Informacji Turystycznej w budynku Ratusza (ul. Niepodległości 13). Biuro informacji czynne jest codziennie, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8:00 do 16:00. Ilość odblasków ograniczona.

 

<