Informacje
Obwieszczenie kwalifikacja wojskowa 2016

       W poniedziałek 1 lutego 2016 roku rozpoczyna się tegoroczna kwalifikacja wojskowa, która jest następczynią poboru. Ok. 240 tys. osób, przede wszystkim mężczyźni urodzeni w 1997 r., do 29 kwietnia będzie miało obowiązek stawienia się przed komisjami lekarskimi. - Szacujemy ludzki potencjał, którym dysponujemy na wypadek wyższej konieczności. Młody człowiek powinien spokojnie przybyć przed oblicze komisji i załatwić wszystkie formalności - wyjaśniał w rozmowie we "Wstajesz i wiesz" płk Tomasz Szulejko, rzecznik Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Termin przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej co roku jest określany w rozporządzeniu szefów MON i MSWiA. NA 2016 r. datę jej rozpoczęcia wyznaczono na 1 lutego, a zakończenia - na 29 kwietnia. Kwalifikacja mężczyzn i kobiet Kwalifikacja wojskowa obejmie mężczyzn urodzonych w 1997 roku, a także w latach
1992-96, jeśli nie mają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. - To ważny dzień dla tych młodych mężczyzn i ich rodzin. Zawsze pojawia się niepewność, czy to aby nie wycieczka po bilet do wojska - mówił w TVN24 rzecznik Sztabu Generalnego Wojska Polskiego Tomasz Szulejko. Kwalifikacji podlegają też osoby urodzone w latach 1995-96, jeśli zostały wcześniej uznane za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia. Chodzi tu o dwa przypadki - albo okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem tegorocznej kwalifikacji wojskowej, albo upływa później, ale dana osoba złożyła wniosek o zmianę kategorii zdolności do służby wojskowej. - Szacujemy ludzki potencjał, którym dysponujemy na wypadek wyższej konieczności. Młody człowiek powinien spokojnie przybyć przed oblicze komisji, załatwić wszystkie formalności. Otrzyma wojskowy dokument tożsamości, czyli książeczkę wojskową, a jednocześnie określona zostanie kategoria zdrowia i przeznaczenie do służby wojskowej - wyjaśnił Szulejko. - To rozliczenie się ze wszystkimi sprawami związanymi z wojskiem. Taka wizyta przenosi człowieka do rezerwy i stosunek do służby wojskowej jest wtedy uregulowany - dodał. Jak podkreślał, dla młodych ludzi może to być również doskonała okazja, by zapoznać się z ofertą uczelni wojskowych czy armii zawodowej.

Także kobiety:

Kwalifikacji podlegają także kobiety urodzone w latach 1992-97, które mają kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, oraz kobiety, które w roku szkolnym lub akademickim 2015/2016 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych, a także studentki lub absolwentki tych szkół lub kierunków. Ponadto kwalifikacja obejmie osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się do wojska na ochotnika, jeżeli nie mają do tej pory orzeczonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Potrzebne dokumenty:

Osoby, które po raz pierwszy zostaną lub zostały wezwane do kwalifikacji wojskowej, powinny zabrać ze sobą dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość, dokumentację medyczną, jeżeli taką posiadają, aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm bez nakrycia głowy oraz dokumenty potwierdzające wykształcenie albo zaświadczenie o kontynuacji nauki oraz posiadanych kwalifikacjach zawodowych. Osoby stawiające się do kwalifikacji po raz kolejny nie muszą przynosić ze sobą zdjęcia, ale powinny pamiętać o zabraniu książeczki wojskowej. Kwalifikację przeprowadzą wojewodowie przy współudziale szefów wojewódzkich sztabów wojskowych oraz starostów, wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast. O zdolności do czynnej służby wojskowej orzekają wojewódzkie i powiatowe komisje lekarskie.

Kwalifikacja wojskowa w 2009 r. zastąpiła pobór wobec zawieszenia obowiązkowej służby wojskowej i przejścia na armię zawodową. Celem kwalifikacji jest zebranie informacji o stanie zdrowia fizycznego i psychicznego młodych ludzi, pod kątem ich predyspozycji do służby w wojsku.

Grzywna lub ograniczenie wolności:

Zniesienie służby zasadniczej nie zniosło obowiązku stawiania się przed komisją lekarską. Za niestawienie się do kwalifikacji, podobnie jak wcześniej za niestawienie się przed komisją poborową, grozi grzywna lub kara ograniczenia wolności. Jeżeli osoba z ważnych przyczyn (np. konieczność złożenia egzaminu maturalnego) nie może się stawić w określonym w wezwaniu terminie i miejscu, jest obowiązana do zawiadomienia o tym fakcie właściwego wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Powinna tego dokonać najpóźniej w dniu, na który była wezwana, i podać przyczyny. Zostanie jej wyznaczony nowy termin i miejsce stawienia się do kwalifikacji.

Obwieszczenie Wojewody Warmińsko - Mazurskiego o przeprowadzeniu kwalifikacji wojskowej w 2016 roku:

/upload/files/MIOCiZK/KWAL_2016/obwieszczenie_2016.pdf

Plan przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w Powiecie Iławskim w 2016 roku:

/upload/files/MIOCiZK/KWAL_2016/Plan%20na%202016.pdf

Podstawa prawna:

http://dokumenty.rcl.gov.pl/D2015000082701.pdf

http://dokumenty.rcl.gov.pl/D2009202156501.pdf

Mat. źródłowy:

"Polska i Świat" z lipca 2014 roku

http://ostroda.wku.wp.mil.pl/pl/12811.html

http://www.wm.uw.olsztyn.pl/images/stories/wydzial_kryzysowy/rozporzadzenie_numer_5.pdf

http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/mon-rozpoczyna-sie-tegoroczna-kwalifikacja-wojskowa,615321.html

<