Informacje
Będzie nowy Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Iławy do roku 2025

Władze Miasta Iławy przystąpiły do oopracowania Lokalnego Programu Rewitalizacji dla Miasta Iławy do roku 2015, w ramach projektu pn. "Ostródzko-Iławski Obszar Funkcjonalny" współfinansowanego przy udziale środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gspodarczego na lata 2009-2014.

Program ten będzie stanowił główne narzędzie realizacji realizacji polityki społecznej na wszystkich płaszczyznach życia, na najbliższe 10 lat w naszym mieście. Ma on być odpowiedzią na zdiagnozowane problemy, występujące na obszarach zdegradowanych naszego miasta.

Należy podkreślić, że rewitalizacja miast jest wieloaspektowym procesem definiowanym w tej perspektywie finansowej Unii Europejskiej 2014-2020 zupełnie inaczej niż dotychczas.  Mianowicie jest to wyprowadzenie ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych, przez przedsięwzięcia całościowe (integrujące interwencję na rzecz społeczności lokalnej, przestrzeni i lokalnej gospodarki), skoncentrowane terytorialnie i prowadzone we współpracy z lokalną społecznością, w sposób zaplanowany oraz zintegrowany przez określenie i realizację programów rewitalizacji.

Program Rewitalizacji, to najbardziej kompleksowa odpowiedź na degradację społeczną, gospodarczą, przestrzenną, techniczną i środowiskową naszego miasta. Takie podejście wynika wprost z zapisów Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2010-2020, w której drugi cel strategiczny "Budowanie spójności terytorialnej i przeciwdziałanie marginalizacji obszarów problemowych" obejmuje m.in. cel szczegółowy "Restrukturyzacja i rewitalizacja miast i innych obszarów tracących dotychczasowe funkcje społeczno-gospodarcze".

W pierwszym etapie powstawania Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Iławy do roku 2025 prowadzone są badania stanu istniejącego, diagnoza występujących zjawisk społeczno-ekonomicznych i gospodarczych. W oparciu o te dane zostaną w kolejnym etapie zaproponowane obszary wymagające rewitalizacji w szeroko pojętym zakresie. Następnie, po przeprowadzeniu szeroko zakrojonych konsultacji społecznych, wyłonią się konkretne przedsięwzięcia i kierunki działań, które należy podjąć, celem rozwiązania problemów społeczno-gospodarczychm zidentyfikowanych na etapie diagnozy.

Nie wyobrażamy sobie powstawania tego ważnego Dokumentu bez udziału naszej społeczności lokalnej. Będziemy Państwa zapraszać na konsultacje i już teraz zwracamy się z gorącą prośbą o aktywny udział w tym zamierzeniu. Szczegóły, projekty dokumentów, ich oddziaływania na środowisko przyrodnicze i inne ważne informacje będą zamieszczane sukcesywnie na stronach Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Iławy w zakładce "programy strategiczne".

<